Tryck ”Enter” för att hoppa till innehåll

Kalla mig för broder.

Abbas föll från hästen och utbrast:

”Min Mästare, kom till mig. Låt mig se dig en sista gång”.

Hussain och Ali Akbar skyndade sig till fältet. Hussain tog Abbas huvud och placerade det på sina knän och sa: ”Min broder, Abbas, ska du lämna mig också. Vad ska jag göra utan dig. Kan jag göra något för dig?”.
”Ja. När jag kom till denna värld så var ditt ansikte det första jag såg, och nu när jag ska lämna denna värld önskar jag se ditt ansikte en sista gång” svarade Abbas. Hussain undrade varför Abbas inte kunde se honom så Abbas svarade ”för mina ögon är täckta med blod”.
Hussain rengjorde Abbas ögon för att uppfylla sin broders sista önskan och sedan sade Hussain:

”Abbas, jag har en önskan också. Hela mitt liv har du kallat mig för Mästare. En gång Abbas, bara en gång, kalla mig för broder.” ”Hussain min broder, ta inte med min kropp till tälten. Jag vill inte att Sakina ska se mig. Jag skäms över mig själv. Jag vill inte att mina systrar Zainab och Umm Kulthoom ska se mig såhär. Jag vill inte att Zainab och Umm Kulthoom ska gråta.”

Abbas tog sitt sista andetag och dog på Hussains knän.

Tears of Karbala, Majlis 8: Hazrat Abbas. Av: Liakat Dewji.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *